Autumn Fun- – jesienne inspiracje z zabawami dla dzieci w wieku od 1 do 7 lat na zajęciach językowych

137217206_479017916423407_5763905719491611402_n

Jesień to idealny czas, żeby powtórzyć z dziećmi słownictwo i zwroty związane z tą porą roku. W tym wpisie podzielę się moimi pomysłami i materiałami do wykorzystania na zajęciach.

Hungry Squirrel – głodna wiewiórka

Jak wszyscy dobrze wiemy wiewiórki uwielbiają orzechy więc jest to bardzo dobra okazja do nakarmienia wiewiórki nimi a przy okazji przećwiczenie liczenia. Można użyć do tego też wierszyka:W pierwszej wersji drugiego wersu wierszyka ćwiczymy z dziećmi tylko zwroty z wierszyka za każdym razem gdy dziecko wkłada orzeszek do ust wiewiórki zaś w drugiej wersji w miejsce ‘ten’ możemy wstawić dowolną liczbę i przećwiczyć liczenie z dziećmi. Uczeń musi włożyć do ust wiewiórki tyle orzeszków o ile poprosi nauczyciel. Orzeszki też mogą być w różnych kolorach wtedy przećwiczymy również kolory.

Szablon głodnej wiewiórki, który musimy wydrukować , zalaminować, wyciąć buzie i przyczepić woreczek strunowy (w nim również wykonać otwór na buzie)z tyłu na taśmę dwustronną, znajduję się poniżej do pobrania. Wystarczy kliknąć na wiewiórkę.

Where is my squirrel tail ? – poszukiwanie wiewiórczego ogonka

W kolejnej zabawie wiewiórka gubi swój ogonek tak jak w piosence ‘Where is my squirrel tail?’ z kanału FunForKidsTV – Nursery Rhymes & Baby Songs. Oto link do tej piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=1oWkkwF5QVM

W piosence na początk pojawia  się magik, który jest sprawcą tego, że wiewiórce znika ogonek. Proponuję zaopatrzyć się w różdzkę i przy wprowadzeniu piosenki poudawać magika i pouczyć dzieci zwrotów z piosenki: ‘I’m a magician. This is my magic wand. I tap it on your head and your cap is gone. I tap it on your tail and your tail is gone.’ A poźniej pokazujemy ogonki zwierzątek i pytamy ‘Is this squirrel’s tail? No, that’s Fox tail’ i tak dalej. W piosence występuje aż osiem różnych zwierzątek więc jest to też okazja do powtórzenia ich nazw. W trakcie słuchania piosenki prosimy dzieci, żeby przyporządkowywały ogonki zwierzątek. Możemy za pierwszym razem my to zrobić a później poprosić dzieci aby to robiły.

Po wysłuchaniu piosenki możemy poprosić dzieci aby zamknęły oczy a w tym czasie schować wszystkie ogonki w sali. Gdy dzieci otworzą oczy muszą je znaleźć i dopasować do zwierzątek, które będzie miał nauczyciel. Ta zabawa świetnie się również sprawdzi w grupie wiekowej poniżej 3 lat.  Zwierzątka możemy pobrać poniżej klikając na obrazek. Wystarczy tylko wyciąć je tak aby ogonek był odcięty od reszty ciała.

Squirrels in actions – trochę ruchu na zajęciach

Ruch jest nieodłącznym elementem zajęć językowych w szczególności jeśli pracujemy z tak młodą grupą wiekową. Warto wprowadzać takie przerywniki w trakcie zajęć ponieważ pozwala nam to skupić uwagę ucznia na dłużej oraz bardzo uatrakcyjnia zajęcia. Na początku przedstawię wam mój wierszyk:

Oprócz wierszyka można też wykorzystać piosenki. Najbardziej przypadły mi do gustu te z kanału ‘The Learning Station’:

‘Autumn Leaves are falling down’ https://www.youtube.com/watch?v=CyJIfdA71Lc

‘Leaves on the Tree’ https://www.youtube.com/watch?v=dwaCO3-KUKQ

‘Orange, Yellow, Red and Brown’ https://www.youtube.com/watch?v=Co-gRUgMSfI

Do tej piosenki przydadzą się liście w różnych kolorach. Karty z kolorowymi liśćmi można zakupić w moim sklepie. Klikając na listek poniżej.

 

Jeśli ktoś chciałby poszerzyć słownictwo z zakresu jesieni to polecam mój zestaw kart obrazkowych ‘Forest’ . Karty są w formacie większym 21×21 cm oraz mniejszym 9×6.5m. Do kart są dołączone podpisy w języku angielskim i polskim. Zakres słownictwa:  squirrel, owl, badger, sparrow, hummingbird, snake, wolf, snail, frog, fox, woodepecker, bear, hare, chamaeleon, pumpkin, roe deer, chestnut, acorn, mushrooms , hedgehog, Karty są idealne na zajęcia dodatkowe na których je wykorzystuje. Oto link do kart:

https://improveyourskills.pl/p/zestaw-kart-obrazkowych-fiszek-las-forest-21-cm-x-21-cm-oraz-9-cm-x-6-5-cm-wraz-z-podpisami-w-jezyku-angielskim-i-polskim/

lub kliknij w obrazek aby zostać przekierowanym do zakupu:

 

Who is hiding in the forest? – zabawa w chowanego

Tutaj możemy powiedzieć dzieciom, że zwierzątka bawią się w chowanego. Ich zadaniem jest odkrycie gdzie się chowa zwierzątko w lesie na karcie. W zestawie aż 11 kart.

Karty są dostępne w sklepie w moim zestawie ‘Autumn-materiały edukacyjne do nauki języka angielskiego dla dzieci w wieku od 1 do 7 lat’. Dla wszystkich zainteresowanych podaję link do sklepu: https://improveyourskills.pl/p/autumn-materialy-edukacyjne-do-nauki-angielskiego-dla-dzieci-w-wieku-od-1-do-7-lat/

Póżniej możemy pobawić się w chowanego z dziećmi w sali na zasadzie, że to zwierzątka się chowają. Możemy wykorzystać do tego karty obrazkowe również dostępne w moim zestawie  ale również jeśli mamy to pluszaki leśnych zwierzątek. Mówimy dzieciom aby zamknęły oczy. Chowamy zwierzątka w sali a gdy dzieci otworzą oczy to ich szukają. Najlepiej robić to pojedynczo i prosić osobno każde dziecko w grupie.

Squirrel Family – wiewiórcza rodzinka

Przy okazji tematyki jesiennej warto też powtórzyć z dziećmi członków rodziny. Dobrym sposobem na to będzie wykorzystanie piosenki ‘Grey Squirrel’ z kanału ‘The Learning Station’. Przygotowałam dla Was taką wiewiórczą rodzinkę. Można ją wykorzystać jako flashcards bądź też wyciąć każdego z członków rodziny i przykleić na patyczkach.

Patyczki ze zwierzątkami rozdajemy dzieciom i w trakcie słuchania piosenki dziecko pokazuję odpowiedniego członka wiewiórczej rodzinki. Karty do pobrania poniżej i są one podpisane więc nie będzie problemy z odszyfrowaniem kto to jest.

Mam nadzieję, że pomysły i materiały z tego wpisu spodobały Wam się i  okazały się być przydatne. Jeśli tak to zapraszam do komentowania i dzielenia się wrażeniami.

Share on facebook
Udostępnij na Facebook